- FAQ — Имтиёзли ипотека ҳақида тез-тез сўраладиган саволлар
Ўзбекистонда имтиёзли ипотека нима
Имтиёзли ипотека — бу давлат томонидан қўллаб-қувватланадиган уй-жой кредити бўлиб, унда харидор молиявий юкининг бир қисми давлат томонидан енгиллаштирилади. Дастур доирасида бошланғич бадалга субсидия, фоиз ставкаларининг қисман компенсацияси ҳамда банкларга имтиёзли ресурслар ажратилиши назарда тутилади.
Бугунги кунда Ўзбекистонда имтиёзли ипотека кўплаб оилалар учун квартира сотиб олишнинг энг реал механизмларидан бири ҳисобланади. Айниқса янги уй-жойлар нархи ошиб бораётган шароитда ушбу дастур аҳамияти ортиб бормоқда.
Имтиёзли ипотека қандай ишлайди
Имтиёзли ипотека механизми учта асосий қўллаб-қувватлаш шаклига таянади.
1. Бошланғич бадалга субсидия
Давлат квартира хариди учун зарур бўлган бошланғич бадалнинг бир қисмини қоплаб бериши мумкин. Бу уй сотиб олишдаги кириш тўсиғини камайтиради.
2. Фоиз ставкасини субсидиялаш
Агар ипотека ставкалари белгиланган даражадан юқори бўлса, давлат кредитнинг дастлабки йилларида фоизларнинг бир қисмини қоплайди.
3. Банкларга имтиёзли маблағлар ажратиш
Давлат банкларга ипотека кредитлари бериш учун арзон ресурслар ажратади. Бу эса ипотека ставкаларини бозор кредитларига нисбатан пастроқ сақлаш имконини беради.